Automatyczne podlewanie daje wymierne oszczędności

Zielony ogród pełen kwiatów i innej roślinności to cel wielu osób, które dysponują własnym domem jednorodzinnym czy ogródkiem działkowym. Takie marzenie jest jak najbardziej w zasięgu możliwości. Jednakże, o ile aranżacja ogrodu nie stanowi problemu, ponieważ na rynku można kupić wiele rodzajów roślinności i innych elementów wyposażenia ogrodu, to jednym z kluczowych czynników decydujących o tym, że ogród jest naprawdę taki, jak się chce, jest jego odpowiednie nawodnienie. Nawet najpiękniejsze rośliny nie będą zielone i nie będą chciały rosnąć, jeśli nie będą miały odpowiedniej ilości wody w korzeniach.

Klimat, jaki panuje w Polsce, nie gwarantuje regularnych deszczów. Okresy intensywnych opadów przeplatają się z okresami długich upałów i suszami, a więc nie można polegać na naturze. Ręczne podlewanie też nie zawsze jest możliwe, a przy tym jest meczące i czasochłonne. Rozwiązaniem są wiec systemy automatycznego nawadniania wyposażone w zraszacze. Są one już tak zaawansowane, że nie wymagają prawie żadnej ingerencji ze strony człowieka, gdy są już zainstalowane.

Automatyczne podlewanie to oszczędność czasu

Wiele terenów zielonych, zarówno prywatnych, jak i publicznych, to obszary o znacznej powierzchni. Właściciele posesji prywatnych niekoniecznie muszą dysponować czasem na podlewanie, a poza tym na pewno mają wiele innych ciekawszych możliwości spędzenia wolnego czasu. A podlewać ogród należy głównie latem, czyli wtedy, gdy się w nim odpoczywa. Stosując automatyczne zraszacze można jednocześnie robić coś innego, gdy one pracują. Co więcej, nowoczesne systemy nawadniania mogą być na tyle zautomatyzowane, że można bez obaw wyjechać na urlop, a w tym czasie roślinność będzie miała zapewnioną odpowiednią ilość wody.

Automatyczne systemy nawadniania to oszczędność pieniędzy

W przypadku terenów publicznych nie trzeba zatrudniać dodatkowych ludzi ani korzystać z usług firm zewnętrznych, co generuje koszty. Szczególnie, że zapotrzebowanie na szczególnie intensywne podlewanie jest dość nieregularne. Ponadto, tereny wyposażone w automatyczne podlewanie rzadziej wymagają dodatkowych nasadzeń w miejsce wyschniętej zieleni, a więc nie generują dodatkowych kosztów. System można zaprogramować tak, aby dostarczał tylko tyle wody, ile trzeba.

Montaż systemu automatycznego podlewania najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej firmie, która wykona to profesjonalnie począwszy od inwentaryzacji ogrodu po pierwsze uruchomienie systemu. Koszt takiej usługi zależy od wielkości terenu i zastosowanych komponentów, ale nie jest to tak duży wydatek, jak się wydaje.

Źródło: http://zielony-trawnik.pl/onas.html