Co to jest hydroksyapatyt i jaką pełni funkcję w pastach do zębów

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do obecności fluorków w pastach do zębów, to nie są to jedyne związki chemiczne, które są stosowane w pastach do zębów. Wobec niektórych kontrowersji związanych z fluorem i jego toksycznymi właściwościami, opracowano hydroksyapatyt. Co to jest za związek chemiczny? Jak pomaga naszym zębom?

Pochodzenie i zastosowanie hydroksyapatytu

Minerał, o którym mowa, jest jednym z podstawowych budulców ludzkich kości oraz zębów. Obecnie, poza zastosowaniem w stomatologii, hydroksyapatyt używa się jako wypełnienie protez (np. endoprotezy biodra) oraz w estetyce kosmetycznej. To tam ów minerał robi furorę, a to ze względu na swoje właściwości odmładzające i wypełniające. Wiele salonów proponuje wstrzykiwanie żelu z hydroksyapatytem, który rozpuszczony w ciągu kilku miesięcy pozwala skórze odzyskać jędrność, kształt i blask. Zwany czasami skrótowo CaHa (tj. hydroksyapatyt wapnia) wzbudza w tkance skórnej produkcję kolagenu i elastyny, co daje dobre efekty estetyczne (np. redukcję blizn i zmarszczek), które utrzymują się na twarzy bardzo długo. Oczywiście do zabiegów, jak i do past, używa się hydroksyapatytu syntetycznego.

Hydroksyapatyt w pastach do zębów

Wspomniane już wątpliwości, które wywołuje obecność fluoru w pastach czy wodzie pitnej spowodowały, iż producenci tacy jak Apagard czy LutraDex proponują konsumentom pasty nowej generacji. Wykluczenie fluorków to jedno, jego właściwości remineralizacyjne trzeba było czymś zastąpić i tu z pomocą przyszedł właśnie hydroksyapatyt. Ma on potrójne działanie. Po pierwsze, podczas ruchów wymiatających działa niszcząco na bakterie nagromadzone w jamie ustnej. Po drugie, jego właściwości chemiczne sprawiają, iż sam w sobie trwały, ale za to znakomicie sprawdza się jako łącznik między innymi materiałami. Dlatego szczelnie wypełnia wszelkie mikroskopijne ubytki, których nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Po trzecie, hydroksyapatyt remineralizuje miejsca, w których pojawiły się pierwsze znamiona próchnicy, działa więc doskonale przeciwpróchniczo.

Hydroksyapatyt zamiast fluoru?

Niestety, pomimo tak szerokiego i doskonałego zastosowania hydroksyapatyt póki co raczej nie zastąpi fluoru w pastach do zębów na masową skalę. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w procesach chemicznych, dzięki którym się uzyskuje oba związki chemiczne. Fluor jest bardzo tani w produkcji, a hydroksyapatyt jak na razie wręcz przeciwnie, co sprawia, iż tubka pasty z nim w składzie jest po prostu znacznie droższa. Nie oznacza to jednak, iż jest niewarta swojej ceny – hydroksyapatyt z pewnością pomoże tam, gdzie nie chcemy lub nie możemy stosować fluoru.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/zeby-pasty-do-zebow-c3900