Fenomen rowerów miejskich

System wypożyczania rowerów miejskich działa przez okres 9 miesięcy – od marca do końca listopada. Najpopularniejszym konsorcjum czuwającym nad sprawnym funkcjonowaniem rowerów miejskich w większości polskich miast jest Nextbike Polska Sp. z o.o. Nextbike jest operatorem wypożyczalni rowerów miejskich m. in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Nowej Zelandii, Turcji, Dubaju i na Łotwie. W Polsce jego działalność możemy zauważyć między innymi we Wrocławiu, Opolu, Lublinie czy też Warszawie.

Charakterystyka systemu wypożyczania rowerów

Wiele stacji znajduje się w ramach umów sponsorskich przy centrach handlowych oraz korporacjach. Oprócz tradycyjnych rowerów można również wypożyczyć innowacyjne rowery elektryczne, tandemy oraz rowerki przeznaczone dla najmłodszych użytkowników. System rowerów miejskich stale się rozwija, a widać to nade wszystko po wprowadzeniu dotykowych terminali z ekranem dotykowym, przy każdej stacji dostępne są również pompki. Ku uciesze i wygodzie użytkowników rowerów miejskich producenci zadbali o wprowadzenie nowoczesnej aplikacji mobilnej na smartfony, za pomocą której można wypożyczyć rower skanując kod QR lub wpisując numer roweru.

Innowacyjność kluczem do sukcesu

Wprowadzono także możliwość doładowania konta i to bezpośrednio w terminalach. Rowery z roku na rok są coraz nowocześniejsze i wciąż ulepszane. A mianowicie można już spotkać się z nowym typem bagażnika, obrotowymi dzwonkami, szerszymi i bardziej komfortowymi siodełkami oraz modelami rowerów z wyższą kierownicą. Co ciekawe w wielu polskich miastach producenci zdecydowali się na włączenie do obiegu dodatkowych rowerów napędzanych wałkiem zamiast łańcucha. Elektryczne rowery miejskie pokrywają do 82% wysiłku związanego z jazdą, a bateria umożliwia przejazd od 60 do 130 kilometrów. Stan naładowania roweru sprawdza się za pomocą 5 diod, a jedna dioda to równowartość 20% naładowania.

Popularność wypożyczania rowerów miejskich

Wedle ostatnich badań w Warszawie jak do tej pory zarejestrowanych jest około 610 tysięcy aktywnych użytkowników rowerów miejskich. Ten wynik czyni stolicę Polski piątym tak prężnie działającym ośrodkiem wypożyczania jednośladów na świecie. Wspomaganie elektryczne działa przy prędkości do 25 km/h. Cennik w przypadku tychże rowerów elektrycznych wydaje się być wyższy, jednakże pamiętajmy iż komfort jazdy na takim środku transportu jest o wiele wyższy. Przy czym 20 minut jazdy i to niezależnie od rodzaju rowery jest całkowicie bezpłatne.
Godzina jazdy na rowerze elektrycznym to koszt 6 złotych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/