Jak projektować strony internetowe?

Posiadanie własnej strony internetowej jest w dzisiejszych czasach niemal koniecznością. Trudno jest sobie wyobrazić prowadzenie biznesu bez obecności w sieci. Wiedzą to już niemal wszyscy przedsiębiorcy. Dlatego wciąż inwestują w nowe strony internetowe. Ważne jest jednak nie samo posiadanie strony www, ale to, aby spełniała ona swoje cele.

Struktura strony

Projektowanie stron internetowych rozpoczyna się od stworzenia jej właściwej struktury. Jest to niezwykle ważne. Planując strukturę strony pamiętać należy przede wszystkim o użytkowniku. To w końcu dla niego tworzona jest strona internetowa. Poruszanie się po serwisie musi być przede wszystkim bardzo intuicyjne. To powinno się mieć na uwadze planując rozmieszczenie konkretnych elementów na stronie. To samo dotyczy nawigacji po stronie. Użytkownik musi w łatwy i szybki sposób dotrzeć do wszelkich informacji jakich szuka na stronie.

Grafika

Kolejnym etapem jest projekt szaty graficznej. To niezwykle ważny proces. Szata graficzna musi być odpowiednio dostosowana do wcześniej stworzonej struktury strony. Projektując grafikę na stronę internetową pamiętać należy o dwóch niezwykle ważnych rzeczach. Po pierwsze, grafika musi przyciągać uwagę użytkownika, musi zachęcać do pozostania na stronie i do zapoznania się z zamieszczonymi na niej informacjami. Po drugie, szata graficzna nie może przeszkadzać. Musi ona być atrakcyjna, ale nie może przesłaniać informacji na stronie.

Responsywność

Projektowanie stron internetowych zmienia na się na przestrzeni lat. Obecnie żyjemy w dobie urządzeń mobilnych. Nie można o tym zapomnieć tworząc stronę internetową. Strona musi być responsywna, czyli dostosowana do wszelkich urządzeń mobilnych takich jak smartphone czy tablet.

Testy

Zaprojektowanie struktury oraz szaty graficznej to jeszcze nie koniec prac nad stroną. W tej chwili przychodzi czas na przeprowadzenie testów. Jest to konieczne zanim strona zostanie opublikowana w sieci. Dzięki testom będzie można się przekonać czy strona działa w sposób prawidłowy. W przypadku kiedy wykryte zostaną jakieś błędy będzie można wprowadzić poprawki jeszcze zanim strona internetowa zostanie opublikowana w internecie i będzie dostępna dla użytkowników.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio