Jak sobie pościelesz…

Stare polskie przysłowie mówi, że jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Te słowa niosą wiele prawdy również, jeśli brać je dosłownie. Jak ważny dla ludzkiego zdrowia jest sen, nie trzeba nikomu przypominać. Ważne więc, żeby zadbać o wygodne i dobre jakościowo posłanie, bo to jeden z czynników sprzyjający właściwemu snu.

Jaka pościel?

Warto mieć świadomość, że odpowiednio dobrane tkaniny z jakich wykonane są komplety pościeli to nie tylko wygodny sen, ale także ich łatwe pranie i prasowanie, a w temacie pościeli to również – biorąc po uwagę rozmiary – ważna kwestia.

Pościele wytwarza się praktycznie tylko z czterech rodzajów materiału: lnu, jedwabiu, bawełny i wełny. Wybierając wygodną pościel należy zwrócić uwagę na jej miękkość oraz wrażenie ciepła/zimna.

Wygodna pościel to jednak nie wszystko. Równie ważne jest, by była wykonana z materiałów całkowicie naturalnych jak jedwab, len, wełna czy bawełna. Taki materiał zawsze zapewnia odpowiednią wentylację, czego efektem jest nie pocenie się podczas snu i rzeczywisty odpoczynek, który zaprocentuje w ciągu dnia. Materiały syntetyczne natomiast blokują dostęp powietrza, przez co mocniej pocimy się, co skutkuje nie tylko dyskomfortem, ale i słabszą kondycją skóry.

Najbardziej popularne są wszystkie rodzaje pościeli bawełnianych, które są miłe w dotyku i stosunkowo łatwo się piorą. Mogą sprawiać kłopoty podczas prasowania, ale te niedogodności z całą pewnością rekompensuje ich niska w porównaniu z innymi kompletami cena.

Wybierając nowe komplety pościeli można eksperymentować, bowiem wygodna pościel równie dobrze może być wykonana z lnu, a dla alergików polecana jest pościel jedwabna.

Ceny pościeli

Jak wspomniano wyżej, najtańszą opcją jest pościel bawełniana, zapewne dlatego jest najbardziej popularna. Dość wygórowana cena dotyczy pościeli wełnianej, która uchodzi za najporządniejszą spośród wszystkich rodzajów. Rosnącą popularnością cieszą się ostatnio pościele z mikrofibry, które ceną zbliżone są do swoich bawełnianych odpowiedników. Za wyborem mikrofibry przemawia potwierdzone hamowanie rozwoju roztoczy, przez co stanowi doskonałą alternatywę dla alergików. Najdroższą opcją ze wszystkich będzie wybór pościeli jedwabnej. Ten niezwykle delikatny i przyjemnie chłodny w dotyku materiał, traktowany jest jako najwyższa tekstylna półka, w związku z tym i pościele z niego wykonane będą stanowić spore obciążenie domowego budżetu.