Nauka projektowania stron internetowych w celu przekwalifikowania się – garść porad

W dzisiejszych czasach trudna sytuacja na rynku pracy daje się wielu osobom mocno we znaki. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia oraz niskie zarobki zmuszają wielu pracowników do przekwalifikowania się. Jednym z kierunków, w którym zmierza wielu z tych, którzy pragną zmienić swoją profesję, jest projektowanie stron internetowych.

Sztuka nie dla każdego?

Do niedawna dość powszechny był pogląd, że projektowanie stron internetowych to sztuka dla osób posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu technologii informacyjnej. Dziś na szczęście ten mit jest w dużej mierze obalony i coraz więcej osób z sukcesem zawodowo tworzy strony www. Co prawda do rozpoczęcia zgłębiania tajemnic tej sztuki konieczna jest pewna wiedza, jednak jest ona możliwa do zdobycia, a wielu z nas już ja posiada, mogąc od razu przejść do sedna i rozpocząć jej naukę.

Możliwe sposoby nauki

W przypadku chęci przekwalifikowania się i zawodowego tworzenia stron internetowych warto przede wszystkim zainwestować w kursy, po których otrzyma się stosowną dokumentację nabytych umiejętności, która będzie dla nas punktem wyjściowym przy rozpoczęciu naszej kariery w tej branży. Kursy takie można odbyć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online. Obydwie formy mają swoje wady i zalety. Do głównych zalet kursów online są niskie ceny i możliwość nauki o dowolnej porze dnia. Może to być jednak kiepskie rozwiązanie dla osób, które mają problemy z systematycznością i potrzebują stałego bycia motywowanym, a także czuja się na tyle niepewnie, że podczas procesu nauki potrzebują wsparcia osoby przeprowadzającej kurs. Trzeba samemu ocenić swoją motywację i możliwości i na tej podstawie dokonać wyboru odpowiedniej w konkretnym przypadku formy nauki.

Co dalej po kursie?

Sam kurs jest dopiero początkiem starań podjętych w kierunku przekwalifikowania się. W branży, jaką jest projektowanie stron internetowych, liczy się przede wszystkim zdobyte doświadczenie i dobre opinie od klientów i zleceniodawców. Bardzo często po ukończeniu kursu przez jakiś czas wykonuje się projekty po najniższych stawkach lub nawet nieodpłatnie, aby rozbudować swoje portfolio i uzyskać dobre rekomendacje. Trzeba mieć też na uwadze ogromną dynamikę tej dziedziny wiedzy i nie doprowadzić do zaniedbań przy jej aktualizowaniu, gdyż nawet niewielka przerwa w podwyższaniu swoich kwalifikacji i zaniechaniu śledzenia nowości może sprawić, że przestaje się być wartościowym na tym dość ciężkim, ale jakże przyszłościowym i dochodowym rynku.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio