Opakowania jednorazowe a ekologia

Na chwilę obecną opakowania jednorazowe są wszechobecne. Trudno wyobrazić sobie świat gastronomii czy handlu bez tych produktów. Pojemniki jednorazowe są nie tylko wygodnym sposobem translokacji produktu, ale również estetycznym i higienicznym zabezpieczeniem towaru.

Opakowaniom jednorazowym zarzuca się jednak zanieczyszczanie środowiska. Prowadzi to do pozytywnych zmian w sposobie myślenia producentów i konsumentów. Rozważając wpływ tworzywa sztucznego na przyrodę, należy mieć świadomość, że to nie same produkty, a niewiedza konsumentów oraz sposób utylizacji opakowań jest niebezpieczny dla środowiska. W celu poznania ich wpływu na zanieczyszczenie ziemi rozważmy rodzaje pojemników jednorazowych oraz możliwości ich utylizacji.

Rodzaje opakowań jednorazowych

Produkty, które oferuje hurtownia opakowań jednorazowych, są wykonywane z różnych materiałów. Za najbardziej ekologiczne uważa się szkło, które może być wielokrotnie wykorzystywane i papier, który w krótkim czasie ulega rozkładowi. To dlatego sklepy często wprowadzają do obiegu torby papierowe na pieczywo i wyroby cukiernicze, a nawet większe zakupy. Nieco większy problem przysparzają butelki plastikowe. Mogą zostać one poddane recyklingowi, o ile zostaną posegregowane. Ta rola przypada konsumentom, którzy często zapominają, celowo czy przypadkowo, o tej możliwości.Prawdziwym zagrożeniem dla środowiska są jednak dopiero opakowania jednorazowe wyprodukowane ze spienionego polistyrenu. Chociaż dobrze izolują i nadają się do gorących potraw, ich rozkład trwa setki lat.

Sposoby oznaczania ekologicznych opakowań

Opakowania są oznaczane dwoma symbolami świadczącymi o ich ekologii. Pierwszy z nich, trzy strzałki, posiadają pojemniki jednorazowe zdatne do recyklingu. Symbol ten oznacza, że jeśli poddamy produkt selekcji, może trafić on do przetwórni zajmującej się jego recyklingiem. Dlatego tak ważne jest segregowanie odpadów.Drugi znak to symbol dwóch listków, oznaczających produkty biodegradowalne. Hurtownia opakowań jednorazowych, która zaopatruje klientów w takie towary w znaczny sposób przyczynia się do ochrony środowiska. Opakowania biodegradowalne to takie, które są w stanie w krótkim czasie rozłożyć się w kompostowniku, nie wydzielając szkodliwych dla środowiska substancji. Można się zdziwić z jakich materiałów wykonuje się pojemniki, aby spełniały one wysokie normy ekologiczne. Tak czy inaczej, warto mieć na względzie planetę Ziemię nie tylko kupując opakowania, ale również je wyrzucając.