Prefabrykaty z betonu

Współcześnie technologia w branży budowniczej poszła na tyle mocno do przodu, że budując dom mamy możliwość wybierania w bardzo wielu metodach stawiania konstrukcji. Jedną z bardziej polecanych metod jest budowa z elementów prefabrykowanych.

Co to są prefabrykaty?

Prefabrykat jest to element, konstrukcyjny, który na miejsce budowy dociera w całości. W odróżnieniu od budowy domu metodami w stu procentach opartymi o budowę na miejscu budowy, domy prefabrykowane powstają zdecydowanie szybciej. Kiedy budujemy dom z prefabrykatów, bardziej możemy mówić o montażu poszczególnych elementów niż o budowie w rozumieniu klasycznym.

W przypadku na przykład domu prefabrykowanego szkieletowego drewnianego, na miejsce budowy mogą dotrzeć całe ściany budynku wyposażone już w stolarkę okienną oraz izolację. Prefabrykaty z betonu z racji dużej masy nie mogą być transportowane w tak dużych elementach, ale mimo to i tak skracają czas budowy.

Jakie są największe zalety prefabrykatów betonowych?

Prefabrykaty z betonu, teoretycznie nie powinny niczym się różnić od elementów, które powstaną na miejscu. W rzeczywistości różnią się …są lepsze. Przede wszystkim prefabrykaty z betonu powstają w zakładach specjalizujących się w ich produkcji. Warunki ich powstania są powtarzalne, a nad procesem czuwają inżynierowie. Nie zawsze można to powiedzieć o budowie tradycyjnej.

Czas budowy to nie tylko skrócenie samego czasu budowy, poprzez instalację gotowych elementów. Podczas budowy domu po każdych większych pracach wylewkowych, musimy odczekać odpowiedni długi okres, aby parametry betonu się ustabilizowały. Wszystko to sprawia, że modelowa budowa domu jednorodzinnego powinna potrwać ok. 2 lata. Z prefabrykatami betonowymi ten problem jest dużo mniejszy.

Jakie mamy prefabrykaty betonowe?

Przede wszystkim warto jest uściślić, że prefabrykaty potocznie nazywane betonowymi to w rzeczywistości prefabrykaty żelbetowe. Żelbet jest to kompozyt strukturalny betonu oraz prętów zbrojeniowych.

Jeśli idzie o prefabrykaty, to prefabrykowane elementy są bardzo różne. W zasadzie prefabrykować można niemal wszystko. Na rynku mamy prefabrykaty dostępne w dużej ilości i produkowane przez wiele firm w standardzie, takie jak bloczki fundamentowe. To jaka będzie skala prefabrykacji, zazwyczaj zależy od tego, jakie możliwości ma firma sprzedającą nam projekt i podejmująca się realizacji. Duże firmy, których projekty sprzedają się w dużej ilości, mają w zasadzie możliwości do budowy domu, który składa się nawet do 70% z prefabrykatów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykaty z betonu.