Skoki ze spadochronem

Skoki ze spadochronem zyskują w naszym kraju na popularności. Obecnie wystarczy kilka tysięcy złotych i miesięczne szkolenie, aby móc samodzielnie oddawać bezpieczne skoki spadochronowe. Co warto jednak wiedzieć o spadochroniarstwie i skokach w tandemie?

Wbrew pozorom ilość osób decydujących się na pełne szkolenia spadochronowe jest niewielka w stosunku do osób, które chciałby tylko raz wyskoczyć z lecącego samolotu i bezpiecznie znaleźć się na ziemi. Wymagania prawne są jednak niezmienne – konieczna jest specjalna licencja, którą uzyskuje się po odbyciu wymaganego kursu spadochronowego.

Skoki tandemowe

Rozwiązaniem tego typu problemów są skoki tandemowe, w których skacze się z instruktorem. To właśnie instruktor z jednej strony wyposażony jest w spadochron, a z drugiej w specjalną uprząż, na której podwieszony jest chętny do skoku. Rola skaczącego jest w przypadku skoków tandemowych bardzo ograniczona – nie ma on żadnego wpływu na sam skok czy otworzenie czaszy spadochronu. Z jednej strony może wydawać się to ograniczeniem dla skaczącego, jednak z drugiej zapewnia bezpieczeństwo i możliwość oddania skoku bez wymaganej prawem licencji – taką licencję posiada instruktor. Niemal w każdym ośrodku szkoleniowym spadochroniarzy istnieje możliwość odbycia skoków w tandemie.

Ile to kosztuje?

Ile kosztuje jednak oddanie skoku spadochronowego w tandemie? W większości przypadków jest to koszt poniżej tysiąca złotych. Jeżeli jednak zapragniemy oddać skok w tandemie w widowiskowej lokalizacji, to musimy się liczyć z większymi kosztami. Jest to jednak ułamek ceny, która musielibyśmy wydać na profesjonalny kurs spadochronowy kosztujący kilka tysięcy złotych.

Podsumowując, skoki w tandemie są w pełni bezpieczną możliwością oddania skoku spadochronowego w kontrolowanych warunkach pod okiem doświadczonego instruktora spadochroniarstwa. Należy mieć jednak na względzie, że w skokach spadochronowych liczy się również stan zdrowia i jeżeli cierpimy na jedną z chorób znajdujących się w wykazie chorób uniemożliwiających skoki spadochronowe, to nie będziemy mogli również oddać skoku w tandemie. Skoki spadochronowe są dość wymagającą dyscypliną i warto stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby oddawane skoki były bezpieczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia