Sosna bonsai – co warto o niej wiedzieć?

Miłośnicy roślin uwielbiają egzotykę i wyszukane formy. Stworzenie drzewka bonsai to dla nich wyzwanie, którego chętnie się podejmują. Roślina tego typu stanowi bowiem przepiękną ozdobę do domu lub ogrodu, budując niezwykły azjatycki klimat w każdym otoczeniu.

Co to jest bonsai?

Bonsai po japońsku oznacza dosłownie „roślinę w pojemniku”. Rzecz polega właśnie na tym, by drzewo pozostało w rozmiarze karłowatym i nie rozrastało się. Dlatego też trzyma się je w małej i płaskiej donicy. Służą temu także specjalne techniki przycinania lub drutowania. Drzewa bonsai naprawdę wywodzą się z kultury chińskiej, jednak tak mocno przyjęły się na japońskim gruncie, że wiele osób mylnie sądzi, iż są to rośliny typowo japońskie. Drzewa bonsai tworzy się z różnych odmian drzew, które w naturze mogą występować jako strzeliste i wysokie. Można powiedzieć, że bonsai stanowi wówczas ich miniaturkę. Popularne są bonsai tworzone z sosny, gdyż jest ona wdzięczną rośliną do uprawy w takiej formie.

Sosna bonsai – jak o nią dbać?

Stare sosny same w sobie tworzą poskręcane i nietypowe konstrukcje. Charakteryzują się mocnym, popękanym pniem, który tworzy liczne zakola. Sosna ma silne ukorzenienie, które należy zredukować, by uzyskać pożądaną roślinkę o niewielkich gabarytach. Sosna zasadniczo nie lubi cienia, dlatego warto wybrać dla niej miejsce w słońcu lub takie, które przynajmniej częściowo jest nasłonecznione. Jeśli drzewko nie będzie miało dostępu do światła, szybko zrzuci igły. W okresie jesienno – zimowym trzeba zabezpieczyć drzewko przed mrozem oraz chłodnym wiatrem. Jeśli sosna bonsai stoi w ogrodzie, warto ją wtedy przenieść na zabudowany ganek, oszklony balkon bądź do widnego korytarza domu. Podlewanie rośliny nie powinno odbywać się zbyt często. Zasada jest taka, że podlewa się, gdy ziemia w doniczce jest zupełnie sucha. Przesada z podlewaniem lub nawożeniem prowadzi do wyhodowania przydługich igieł, które wyglądają nieestetycznie i karykaturalnie.

W jakim stylu może występować sosna bonsai?

Istnieją różne trendy w przycinaniu drzewek bonsai. Można to zrobić w sposób klasyczny, czyli pozwolić, by pień wznosił się pionowo ku górze a gałązki były równo przycięte. Można też doprowadzić do przechylenia drzewka na jedną stronę. Czasami sosny bonsai pną się kaskadowo, co daje oszałamiające wartości wizualne. Zdarza się również i tak, że ktoś stawia na tzw. styl literacki, czyli nie stosuje żadnej konkretnej techniki, pozwalając drzewku swobodnie się ukształtować. Sosny bonsai w każdej postaci prezentują się wspaniale.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.

ngchenzi.com zobacz wiecej https://beesafe.pl/porady/ucieczka-z-miejsca-kolizji/