Zasiłek rodzinny w Niemczech, ubezpieczenia – jak przygotować się do pracy za granicą?

Polacy chętnie podejmują zatrudnienie poza granicami kraju – zarówno w formie pracowników sezonowych, jak i jako pracownicy etatowi, osiedlając się na obczyźnie na stałe. Jak przygotować się do dłuższej emigracji? Jakie dokumenty i zezwolenia są konieczne? Jak przygotować rodzinę do wyprowadzki za granicę?

Początki nie muszą być trudne!

Dostałeś upragnioną pracę za granicą – to fantastycznie. Zazwyczaj pracodawca daje swojemu pracownikowi zza granicy 1-2 miesiące na przygotowanie się do pracy w nowym miejscu. Wymaga to nie tylko znalezienia odpowiedniego miejsca do mieszkania, ale i zorganizowania przeprowadzki, załatwienia ubezpieczenia zdrowotnego. To ostatnie zazwyczaj jest prywatne – wybierzemy opcję idealną dla siebie. Bardzo istotne jest także przygotowanie się w kwestiach podatkowych – w różnych krajach UE zasady opodatkowania mogą się różnić od siebie. Po zakończeniu roku podatkowego konieczne jest rozliczenie się z konkretnym fiskusem – zróbmy to bez zwlekania, w wielu przypadkach może okazać się, że przysługuje nam zwrot z podatku. Informacje o zwrotach oraz obowiązkach podatkowych w danych krajach znajdziemy na stronie zwrot-podatkow.pl.

Pierwsze dni za granicą z rodziną

Aby przeprowadzka i odnalezienie się w nowym miejscu były łatwiejsze koniecznie zadbajmy o komfort naszej rodziny. Wielu Polaków chętnie korzysta z możliwości dofinansowania rodzinnego budżetu za granicą – ułatwi to np. zasiłek rodzinny w Niemczech. Dodatkowe pieniądze wypłacane są na każde z dzieci. Pomocne mogą okazać się również zajęcia dla imigrantów – podczas takich spotkań omawiane są największe różnice kulturowe, obcokrajowcy mogą skorzystać z pomocy psychologa. Warto rozważyć także szkołę integracyjną dla dzieci z różnych krajów. To z pewnością pomoże maluchom w akomodacji.