Co to jest skitouring i dla kogo jest przeznaczony?

Skitouring, zwany tez skialpinizmem (chociaż według wielu osób są to dwa, zupełnie odmienne rodzaje aktywności górskiej), to rodzaj sportu górskiego, albo – mówiąc szerzej górskiej aktywności, która łączy ze sobą narciarstwo górskie z przemierzaniem górskich szlaków i bezdroży, oraz niejednokrotnie elementami wspinaczki. Jest to sport, który wymaga dużej kondycji fizycznej i sprawności.

Co to właściwie jest i jak się do tego zabrać?

Skitouring jest sportem całkowicie zimowym, a więc uprawiany jest wyłącznie w zimniejszej porze roku. Polega na przemierzaniu gór (nie tylko tych najwyższych, można go również uprawiać w niskich górach) częściowo na piechotę, a częściowo na nartach. Zjazdy na nartach odbywają się najczęściej po nieubitym śniegu co przekłada się na specyficzną konstrukcję samych nart, która jest właśnie do tego przystosowana.

Jest to sport, który wymaga od uprawiających go osób bardzo dobrej kondycji fizycznej. Przemierzanie gór w nieraz wysokim śniegu może być wyzwaniem nawet dla najbardziej wytrwałych turystów. Do wyjazdów tego rodzaju warto się więc wcześniej przygotować i nabrać odpowiedniej kondycji.

Czy potrzebny jest specjalny sprzęt?

Tak i nie. Część sprzętu, jak na przykład narty skitourowe może okazać się niezbędny, ale pozostałe rzeczy są całkowicie opcjonalne. Może natomiast przydać się standardowy sprzęt używany w górach zimą, który pomaga poruszać się w trudnych warunkach, oraz zachować bezpieczeństwo na szklaku. Sprzęt, który może być pomocny, jak przystosowane do chodzenia po górach kijki, czy raki zakładane na buty można dostać w praktycznie każdym sklepie turystycznym.

Wybierając się na zimowe wycieczki w góry warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, bez której całe przedsięwzięcie może okazać się całkowicie niemożliwe. Warto pomyśleć zwłaszcza o odpowiedniej, nieprzemakalnej kurtce i spodniach (ze względu na konieczność przemierzania szlaków na piechotę spodnie narciarskie nie są wskazane). Odpowiednie będą również ciepłe, zimowe rękawiczki i pozostałe, drobne elementy wyposażenia.

Jak wyglądają narty do skitouringu?

Narty przeznaczone do tego sportu są dość charakterystyczne i trudno je pomylić z innymi. Są krótkie, co zapewnia możliwość łatwego przenoszenia ich kiedy są przytroczone do plecaka. Są tez dość szerokie, szerze niż tradycyjne narty zjazdowe. Są w ten sposób przygotowane do zjeżdżania p bardzo miękkim, nieubitym śniegu. Wiązania do nart wyglądają również nieco inaczej, ze względu na to, że nie używa się do nich osobnych butów, a zwykłych butów trekkingowych, dostosowanych do montażu wiązań.

Więcej informacji znajdziesz na stronie skitouring- http://www.skiturowebeskidy.pl/.

https://6krokow.pl/-jak-wybrac-najlepsze-ubezpieczenie-samochodu-przewodnik-krok-po-kroku/ https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/ https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/