Kurs spadochronowy – co warto wiedzieć?

Pomimo tego, że transport lotniczych w ostatnich latach znacznie się rozwinął i obecnie już za kilkadziesiąt złotych jesteśmy w stanie polecieć niemal w każdy zakątek świata, to sporty związane z lataniem w przestworzach wciąż pozostają tematem pewnego tabu. Co warto wiedzieć o skokach spadochronowych? Ile kosztuje kurs skakania ze spadochronem?

Pomimo tego, że z pozoru skoki spadochronowe mogą wydawać się niezwykle prostym sportem i hobby, w którym wystarczy wyłącznie wyskoczyć z lecącego samolotu i pociągnąć sznurek uruchamiający czaszę spadochronu, to w rzeczywistości jest to znacznie bardziej zawiłe i trudniejsze. Oddanie bezpiecznego skoku spadochronowego wymaga nie tylko poznania licznych zagadnień teoretycznych związanych między innymi z fizyką lotu, techniką ustawienia się w locie czy sposobie założenia uprzęży spadochronu i sprawdzeniu go przed lotem, ale również zagadnień czysto praktycznych.

Co wchodzi w skład kursu?

Kurs spadochronowy to przeważnie kurs obejmujący kilka następujących po sobie weekendów, podczas których przybliża się najpierw aspekty teoretyczne, a następnie przystępuje do skoków w asyście instruktorów. Przyjmuje się, że w początkowej fazie kursu w każdym skoku uczestniczy przynajmniej dwóch instruktorów, zaś przy ostatnich skokach wystarcza asysta jednego instruktora. Oprócz podstawowych aspektów kursu spadochronowego, coraz częściej oferuje się również dodatkowe elementy, jak chociażby filmowanie każdego skoku treningowego czy stworzenie specjalnego albumu upamiętniającego pierwsze skoki i przerażenie w powietrzu. Wbrew pozorom ma to walor nie tylko sentymentalny po latach, ale również walor edukacyjny poprzez możliwość dokładnego przeanalizowania każdego z pierwszych skoków ze spadochronem.

Ile kosztuje kurs spadochronowy?

Z jakim wydatkiem należy się jednak liczyć decydując się na odbycie kursu spadochronowego? Wbrew pozorom wiele zależy tutaj od lokalizacji i tego, czy chcemy jednocześnie wykupić spadochron, gogle, kombinezon lub kask na własność. Należy jednak przyjąć, że najtańsze kursy spadochronowe to wydatek przynajmniej trzech tysięcy złotych.

Podsumowując, jeżeli marzymy o samodzielnych skokach ze spadochronem, to niezbędne jest ukończenie kursu spadochronowego. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie bezpieczeństwo podczas skoków, ale również uzyskamy Książeczkę Skoczka Spadochronowego z wpisem o zakończonym kursie, co pozwoli nam na legalne wykonywanie sportowych skoków spadochronowych niemal w całej Europie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

https://corralesartists.org/nowoczesne-meble-wypoczynkowe-na-taras-jaki-komplet-wybrac/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/543-nowoczesna-biala-kuchnia-z-drewnianym-blatem https://beesafe.pl/porady/kasowanie-punktow-karnych/