Podstawowe informacje o przydomowych przepompowniach

Czasami okazuje się, że działka, na której stoi dom, nie może zostać podłączona do sieci kanalizacyjnej. Na przykład może znajdować się za daleko od najbliższych instalacji. Również inne czynniki mogą spowodować konieczność skorzystania z alternatywnego rozwiązania. Może nim być przydomowa oczyszczalnia ścieków, a w związku z tym również jeden z jej elementów, czyli przydomowa przepompownia.

Czym są przepompownie przydomowe?

Przepompowania przydomowa jest częścią systemu kanalizacji ściekowej, która odbiera nieczystości z gospodarstwa domowego. Potem przy użyciu pomp i systemu ciśnieniowego, nieczystości są transportowane dalej i trafiają do swojego docelowego miejsca, czyli sieci wodno-kanalizacyjnej lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przepompownie przydomowe mają prostą budowę, składają się zazwyczaj z czterech elementów. Główny element to specjalny zbiornik, w nim zestaw pomp, a całość uzupełnia część rur hydraulicznych i układ automatyki. Przyjęło się, że przepompownia jest budowana w niewielkim dystansie od domu.

Co wziąć pod uwagę, gdy wybieramy przydomową przepompownię?

Przydomowa przepompownia ścieków ma ważną rolę w całym systemie ściekowym, dlatego należy podejść odpowiedzialnie do jej wyboru. Najważniejsze jest ustalenie celu, który będzie miała spełniać dana przepompownia. W sklepach dostępne są różne przepompownie, przeznaczone do wykonywania odmiennych prac. Na przykład inną przepompownię użyjemy do odprowadzania deszczówki, a kompletnie inną gdy będzie trzeba odprowadzać ścieki bytowe.

Musimy mieć w pamięci, że niełatwo będzie nam wybrać najlepszą przepompownię, bez posiadania fachowej wiedzy, której większość z nas nie ma. Możemy jednak skorzystać z pomocy specjalistów. Zazwyczaj kupując przepompownię otrzymamy pomoc merytoryczną przy wyborze modelu, a także wsparcie przy planowaniu i realizacji całej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Pozostałe parametry przepompowni

Przepompownie przydomowe mają różne średnice. Ten parametr wpływa na to, jak długo zalegają nieczystości zanim zostaną przetransportowane dalej. Wskazany jest wybór jak najmniejszej średnicy odpowiedniej do ilości przetwarzanych ścieków.

Należy uwzględnić także z jakiego materiału będzie wykonany główny zbiornik naszej przydomowej przepompowni. Najczęściej dostępne są trzy najpopularniejsze typy zbiorników. Najlżejsze zbiorniki produkowane są z polietylenu o wysokiej gęstości PEHD. Alternatywnym rozwiązaniem będzie polimerobeton, który ma zarówno dużą wytrzymałość, jak i niewielką wagą. Z kolei najtrwalsze i najcięższe są zbiorniki betonowe.

home.pl rpbc.org myana-bg.org