Zdrowa żywność w restauracji
W tradycyjnej gastronomii, ani klienci, ani kucharze, czy właściciele lokali nie zastanawiają się zbyt często nad pochodzeniem składników, użytych do przygotowania serwowanych potraw. Współcześnie jednak coraz silniejszy staje się jednak nurt, w którym ten temat wybija się na pierwszy plan.
Tradycyjna gastronomia – ważne są dania, a nie produkty
Każdy chyba słyszał powtarzane po tysiąckroć powiedzenie, mówiące o tym, że nie można przygotować dobrej jakości dań bez wysokiej jakości składników. Jak zatem rozumiane są wysokiej jakości składniki w tradycyjnej gastronomii? W klasycznym ujęciu oceny dokonuje się na podstawie wyglądu, smaku, czy znanej historii produktów. Istotny jest także ich skład. Zdecydowanie mniej uwagi poświęca się pochodzeniu danego składnika. Pomidory są dla tradycyjnego kucharza dobre jeżeli posiadają odpowiednie właściwości, niezależnie od tego czy pochodzą z Turcji czy RPA. Częste użycie produktów importowanych prowadzi również do dość wysokiego użycia składników wysoko przetworzonych.
Gastronomia nastawiona na ekologiczność i lokalność produktów
W dzisiejszych czasach coraz większa grupa restauratorów stawia sobie za cel jak największe użycie w swojej kuchni produktów zdrowych i lokalnych. Każdy myślący perspektywicznie producent zdrowej żywności przewiduje w swojej ofercie również gamę produktów przeznaczonych dla gastronomii.
Wielu restauratorów wchodzi obecnie w układy z pojedynczymi rolnikami, czy kooperatywami spożywczymi i odbiera produkty prosto od producentów. Takie rozwiązanie zapewnia większą kontrolę nad jakością używanych składników, a także pozwala restauratorom na wpływ na właściwości zamawianych produktów. Lokalne dostawy sprawiają, że w tego typu restauracjach używane są składniki zdecydowanie mniej przetworzone, a przez to korzystniejsze dla zdrowia klientów.
Skrócenie drogi z pola na talerz,pozwala również na nawiązaniu swego rodzaju relacji z jedzeniem i zwiększenie świadomości jego pochodzenia. Jedzenie staje się czymś o wiele bardziej realnym, bardziej wpływającym na życie człowieka, a więc też wymagającym większej troski. Producent zdrowej żywności który chce nawiązać pozytywny kontakt z restauratorem może wykorzystać tę tendencję w korzystny dla siebie sposób.
Informacja na temat pochodzenia jedzenia,które serwowane jest w danej restauracji dostępna jest najczęściej na miejscu, a także na stronach internetowych. Dla wielu restauratorów i producentów zdrowej zywności lokalność dostaw jest ważnym elementem strategii marketingowej, na której budują swój wizerunek.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Vitapol