Jakie frezy tarczowe do rowkowania wybrać?

Rowkowanie w obróbce metalu odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie frezy w tym konkretnym zadaniu sprawdzą się najlepiej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które planują wykonać precyzyjne rowkowanie, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, jakie frezy wybrać.

Niezawodne frezy tarczowo – piłkowe

W dzisiejszych czasach do rowkowania w metalu większość osób wybiera HSS frezy tarczowo – piłkowe, które poradzą sobie nawet z bardzo trudnymi zadaniami. Frezy tego typu doskonale nadają się przede wszystkim do wykonania dokładnych cięć o małej głębokości. Można je wykorzystać na przykład do przycinania cienkich materiałów albo do pogłębiania wcześniej przygotowanych rowków.

Frezy tarczowe HSS wykorzystywane są jedynie do stosunkowo niewielkich głębokości cięcia. Rewelacyjnie sprawdzą się przy przycinaniu śrubek albo przy nacinaniu/odcinaniu rowków. Oryginalne frezy tarczowo – piłkowe wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle złotnickim i jubilerskim. Godne polecenia są frezy wykonane z wysokostopowej stali szybkotnącej, które w swojej klasie nie mają sobie równych.

Jeżeli chodzi o samą wytrzymałość frezów to warto poszukać narzędzi, które w swoim składzie zawierają wolfram, wanad albo molibden. Unikać należy z kolei frezów tarczowych z stali szybkotnącej z dużą zawartością kobaltu.

Dlaczego warto postawić na frezy HSS?

Oryginalne frezy tarczowe HSS do rowkowania wyróżniają się nie tylko wysoką wytrzymałością, ale również doskonałą odpornością na rozrywanie i zmęczenie materiału. Inwestując w nowe frezy warto zwrócić uwagę także na powłoki, które znacząco zwiększają żywotność. W dzisiejszych czasach większość renomowanych producentów oferuje niezawodne frezy z powłokami TiN, TiAlN albo TiCN, które poradzą sobie nawet z bardzo twardymi materiałami.

Pamiętać należy również i o tym, że frezy mogą różnić się między sobą zróżnicowanym rodzajem uzębienia. Na półkach można znaleźć nie tylko popularne zęby grube, ale również średnio grube i drobne. Do rowków o bardzo dużej głębokości warto wybrać większy rozstaw zębów, dzięki czemu nie będzie dochodziło do zapchania wiórami. Frezy z większą ilością zębów nadają się do cięcia cienkiej blachy albo główek śrub.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid

zobacz