O czym warto pamiętać przed montażem wędzarni w ogrodzie?

Wędzarnia ogrodowa to doskonały sposób na zapewnienie sobie smakowitych, naturalnych przysmaków. Właściciele takich urządzeń bardzo chwalą sobie możliwość stałego dostępu do pysznych i zdrowych produktów. Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem i instalacją takiego sprzętu w ogrodzie?

Dostosowanie rodzaju wędzarni do swoich potrzeb

Producenci wędzarni ogrodowych proponują użytkownikom dość szeroki wachlarz możliwości. Poszczególne modele różnią się gabarytami, wyposażeniem czy materiałem. Warto zapoznać się wcześniej z parametrami i informacjami, by dokonać dobrego wyboru.

Decydując się na daną wędzarnię ogrodową, trzeba brać pod uwagę swoje potrzeby – duże znaczenie ma to, na jaką skalę planuje się wędzić produkty. Ich ilość powinna mieć związek choćby z wielkością komory urządzenia. Warto również pamiętać, że np. drewniana wędzarnia ogrodowa nie jest zalecana osobom początkującym. W takich wypadkach lepiej wybrać wersje murowane czy blaszane.

Wybór odpowiedniego miejsca

Jedną w ważniejszych rzeczy, którą należy zaplanować przed zakupem wędzarni ogrodowej, jest wybór optymalnego miejsca na taki sprzęt. Przed przystąpieniem do prac trzeba tę kwestię przemyśleć, by potem nie żałować decyzji. Ulokowanie urządzenia powinno zależeć m.in. od jego wielkości oraz od powierzchni działki. Całość musi być zagospodarowana tak, by wędzarnia nie przeszkadzała w swobodnym korzystaniu z przestrzeni.

Wybór miejsca powinien także uwzględniać położenie działki oraz odległość od sąsiadów. Nie można zapomnieć, że wędzenie produktów opiera się na wytwarzanym dymie, co niektórym osobom może bardzo przeszkadzać. Miejsce montażu powinno być komfortowe dla wszystkich, a jednocześnie funkcjonalne i bezpieczne.

Sposoby wędzenia

Przed przystąpieniem do konserwowania jedzenia ważne jest zapoznanie się z metodami wędzenia poszczególnych rodzajów produktów spożywczych. Ma to bardzo duży wpływ na ich ostateczny smak, zapach i trwałość. Wędzarnia ogrodowa to możliwość przygotowania mięsa, ryb czy kiełbas wedle kilku sposobów, które różnią się przede wszystkim temperaturą obróbki.

Wyróżnia się zatem wędzenie zimne, zimne, ciepłe i gorące. Wybór konkretnej metody powinien zależeć np. od składu produktu oraz jego ilości, wielkości czy masy. Zdecydowanie najszybszym sposobem jest wędzenie gorące. Trzeba jednak liczyć się jednocześnie z nieco słabszą trwałością takiego produktu.

Wędzarnie ogrodowe znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl