Kiedy jest za późno na przeszczep włosów?

Przeszczep włosów staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem medycyny estetycznej. Jeszcze do niedawna transplantacja była możliwa głównie z zastosowaniem metod chirurgicznych, które znacznie wydłużają czas rekonwalescencji i mogą wiązać się z pozostawianiem po sobie widocznych blizn. Obecnie dostępne są metody i technologie, które zwiększają skuteczność i precyzję zabiegu, jednocześnie umożliwiając pacjentowi powrót do swoich codziennych czynności i szybsze gojenie się niewielkich ran. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy do takiego zabiegu można przystąpić zawsze. Kiedy lekarz może stwierdzić, że jest za późno na przeszczep?

Przeciwwskazania do wykonania transplantacji włosów

Kiedy może okazać się, że pacjent nie może przystąpić do zabiegu medycyny estetycznej, jakim jest przeszczep włosów? Z pewnością całkowitym wykluczeniem będą pewne występujące u pacjenta choroby — mowa tutaj nie tylko o tych diagnozowanych np. w dzieciństwie, ale i o tych, które pojawiają się wraz z wiekiem. W zależności od rodzaju choroby lub schorzenia może ono całkowicie wykluczać daną osobę z omawianej procedury bądź wymagać czasu i powrotu do zdrowia, by do niej przystąpić.

 

Jednym z przeciwwskazań jest stwierdzenie u pacjenta występowania łuszczycy lub łysienia plackowatego. W przypadku tych dwóch chorób dana osoba nie może zostać skierowania na zabieg. Innym problemem, który często występuje u pacjentów wraz z postępującym wiekiem, jest cukrzyca lub choroby układu krążenia. Jeżeli zostanie ustalone, iż u kobiety lub mężczyzny pojawiły się jakiekolwiek problemy tego typu, przeszczep nie zostanie przeprowadzony przez lekarza medycyny estetycznej.

 

Kiedy jeszcze nie podejmie się on wykonania zabiegu? Jeżeli w trakcie konsultacji i wywiadu medycznego pacjent przyzna się do uczulenia na składniki substancji i preparatów stosowanych w trakcie przeszczepu, nie będzie można wykonać przeszczepu. Innymi przeciwwskazaniami są problemy zdrowotne dotyczące zaburzeń z krzepnięciem krwi, choroby nerek, wątroby, aktywne stany zapalne i infekcje skórne. Trzeba również mieć na uwadze, iż ogólnie słaba kondycja zdrowotna organizmu może stanowić przeszkodę, gdyż może ona wpływać na przebieg całej procedury, gojenie się ran i spowalniać rekonwalescencję.

Kiedy może być za późno na przeszczep?

Kiedy tak naprawdę przeszczep włosów może okazać się nieskuteczny? Prócz wyżej wymienionych przeciwwskazań istnieje jeszcze jeden aspekt, który może mieć wpływ na powodzenie całego zabiegu. Mowa tutaj o obszarze na ciele, z którego mają być pobierane mieszki włosowe do transplantacji. Najczęściej są to plecy lub tył głowy. Jeżeli okaże się, że w tych obszarach nie ma wystarczającej ilości mieszków włosowych do przeszczepu, ciężko będzie przeprowadzić całą procedurę. Wszystko zależy również od tego, jak duży obszar wymaga uzupełnienia, aby móc uzyskać oczekiwane efekty i rezultaty zabiegowe.

Jak można stwierdzić, że pacjent kwalifikuje się do transplantacji włosów?

To niezwykle ważne, by udać się na rozmowę z lekarzem medycyny estetycznej podejmującym się wspomnianego zabiegu. Na pierwszej konsultacji przeprowadza on rozmowę z pacjentem, wywiad medyczny, dzięki czemu jest możliwe indywidualne podejście do konkretnej osoby i stwierdzenie, czy jej obecny stan zdrowia umożliwia wykonanie transplantacji. Jeśli nie zaistnieje żadna przeszkoda zdrowotna do przeszczepu, lekarz upewni się, iż istnieje wystarczająca liczba włosów w innych obszarach ciała do zabiegu. Zdarza się, iż może okazać się konieczne wykonanie dodatkowych badań przed zabiegiem.

 

Zaawansowany stan łysienia często stanowi kluczową przeszkodę do wykonania całej omawianej procedury. Warto zatem wcześniej rozważyć przeprowadzenie takiego zabiegu. Jeśli borykasz się z łysieniem i chciałbyś zwiększyć swoje szanse na uzyskanie bujnej fryzury, możesz omówić tę kwestię z lekarzem medycyny estetycznej na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi. Nowoczesne metody zabiegowe umożliwiają uzupełnienie ubytków włosów nie tylko na głowie, ale także w okolicach brwi, rzęs, brody i wąsów.