Jak przekształcić iglaki w niwaki?

Krzewy i drzewa iglaste cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W dużej mierze wynika to z faktu, że nie są one wymagające w uprawie. Przez cały rok stanowią piękną ozdobę ogrodu. Na specjalną uwagę zasługują niwaki, które zachwycają dekoracyjnym charakterem. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób uformować roślinność, aby przypominały bonsai, to koniecznie zapoznaj się z tym wpisem!

Jakie rośliny mogą przypominać niwaki?

Faktem jest, że nie wszystkie stare iglaki można przekształcić w niwaki. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest zebranie niezbędnych informacji. Najlepiej sprawdzą się tutaj cisi, jałowce, sosny, cyprysiki czy żywotniki. Warto wybierać odmiany, które są długowieczne. Istotne, aby przyrost był gęsty i krótki. W innym przypadku nadana forma szybko zostanie utracona, a taka praca jest bez sensu.

Przed formowaniem iglaków w niwaki dobrze jest zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria. Trzeba wiedzieć, że sok wydobywający się z niektórych roślin może wywołać silną reakcję alergiczną. Właśnie dlatego nie obędzie się bez grubych rękawic, które zabezpieczą dłonie. Potrzebny jest także dobry sekator, który nie pokaleczy przesadnie gałęzi i pozwoli osiągnąć precyzyjne cięcie.

Jak uformować niwaki?

Podczas formowania iglaków należy określić, jak mają wyglądać ozdobne niwaki. Nie zaszkodzi zaznaczyć, które gałęzie będą skracane. Na samym początku należy wyciąć wszystkie niepotrzebne elementy. Najlepiej zacząć od samej góry. Na uwagę zasługuje fakt, że usuwane są zarówno suche, jak i żywe części drzewka. Należy zwrócić uwagę na stan pozostawionych gałązek. Muszą być one wolne od sęków i zadrapań. Oczyszczanie segmentów rozpoczyna się od dołu.

Zdecydowana większość osób formuje niwaki w kulki lub płaskie talerze. To właśnie wtedy prezentują się one niezwykle efektownie. Podczas cięcia trzeba wykazać się nie lada cierpliwością, ponieważ tutaj liczy się nawet najmniejszy detal. Po kilku tygodniach roślina będzie prezentować się nieco inaczej, a wszelkie nierówności zostaną w naturalny sposób wyrównane.

Kiedy ciąć iglaki?

Nie każdy wie, że iglaki można przycinać tylko w określonych terminach. Najrozsądniej zabrać się do pracy bardzo wczesną wiosną, o ile tylko przeminęły duże przymrozki. Latem można wyrównać formę, tak aby ogrodowe niwaki zyskały świeżości i lekkości. Wyjątek stanowią sosny, które należy przycinać w okolicach maja-czerwca. Na drzewach pojawiają się charakterystyczne „świeczki”.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

yfine.pl za.edu.pl https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/